praca tymczasowa

Jestem PRACOWNIKIEM

Szukam pracy


Zarejestruj cv
Edytuj swoje cv

Jestem PRACODAWCĄ

zaloguj się

Login

Hasło

Zapomniałem hasła

Zarejestruj firmę!
Kontakt z konsultantem

Najczęściej zadawane pytania

» Po jakich studiach będzie praca?
Specjaliści prowadzący biura pośrednictwa pracy twierdzą, że najbardziej poszukiwani będą wysoko wyspecjalizowani fachowcy. Z łatwością znajdą pracę inżynierowie budownictwa a najlepiej specjaliści w danej dziedzinie. Pracy nie zabraknie także dla specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii. Znacznie trudniej może być absolwentom studiów ogólnych – humanistycznych i artystycznych. Kłopotów nie powinni mieć lekarze, pielęgniarki a także prawnicy, ale pod warunkiem, że ciągle będą się doszkalać i zdobywać nowe specjalizacje. Poszukiwani będą także nauczyciele, psychologowie oraz językoznawcy pod warunkiem, że będą posiadali głęboko specjalistyczną wiedzę.
» Gdzie szukać pracy?
Jeżeli decydujemy się na poszukiwanie pracy, mam do wyboru kilka źródeł zawierających oferty pracy:
- Urzędy Pracy – warto do nich zaglądać, choć większe firmy coraz rzadziej umieszczają tu swoje oferty. Możemy natomiast uzyskać fachową poradę dotyczącą sposobu poszukiwań pracy.
- Dodatki „PRACA” w prasie – znajdziemy tu wiele ogłoszeń firm, które w danej chwili poszukują pracowników na konkretne stanowiska,
- Internet (portale i serwisy pracy) – zawiera ogromną bazę ogłoszeń pracodawców a także daje możliwość szybkiego wyszukania oferty, która nas interesuje.
- Firmy Pośrednictwa Pracy – warto złożyć swoje dokumenty do tych firm, które profesjonalnie zajmują się rekrutacją. Prowadzą one często projekty rekrutacyjne i w razie pojawienia się oferty pasującej do naszego życiorysu, z dużym prawdopodobieństwem skontaktują się z nami.
- Targi Pracy – umożliwiają skontaktowanie się z wieloma firmami szukającymi pracowników a także dotarcie do firm, których działalność pokrywa się z naszymi zainteresowaniami.
- Bezpośrednie dotarcie do pracodawcy, który nas interesuje poprzez złożenie lub wysłanie swojego życiorysu.
» Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
Przed rozmową kwalifikacyjną, powinno się zebrać myśli i przyjąć odpowiednią postawę. Jeśli my sami akceptujemy siebie i cenimy za to, kim jesteśmy to innym będzie łatwiej docenić naszą osobę. Wcale nie trzeba udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Bądźmy sobą i szukajmy firmy, która zaakceptuje nasze mocne i słabe strony, ponieważ tylko w takiej firmie możemy czuć się dobrze. Warto, korzystając z dostępnych mediów zasięgnąć informacji na temat potencjalnego pracodawcy, jego działalności, strategii czy oferty rynkowej.
» Jeżeli termin spotkanie nie odpowiada nam czy mimo to akceptować zaproponowany przez pracodawcę termin?
W takiej sytuacji warto spytać potencjalnego pracodawcę o kolejny możliwy termin spotkania i poinformować o tym, że zaproponowany termin nie odpowiada nam.
» O czym pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Podczas rozmowy, nie należy być sztucznym i odpowiadać według wyuczonych tekstów. Do rozmowy należy przygotować się, ale także pozwolić sobie na odrobinę spontaniczności. Należy pamiętać także, że to nie tylko rekruter podejmuje decyzję o przyszłej współpracy. My też podejmujemy decyzję, czy chcemy pracować w danej firmie.
» O co możemy spytać przyszłego pracodawcę podczas rozmowy?
Przed rozmową kwalifikacyjną warto spisać sobie kilka pytań do osoby rekrutującej. Możemy spytać o zakres obowiązków na danym stanowisku, od kiedy planowane jest zatrudnienie nowej osoby oraz dlaczego firma szuka pracownika na dane stanowisko.
Należy unikać pytań, na które odpowiedzi już padły podczas rozmowy, ponieważ rekruter może wywnioskować, że nie był słuchany.
» Jakich pytań nie zadawać podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej?
Podczas pierwszej rozmowy, nie należy pytać o wysokość wynagrodzenia, premię i dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Są to pytania, na które otrzymamy odpowiedź, gdy firma złoży nam propozycję pracy.
» Jak pozytywnie zakończyć pierwsze spotkanie z pracodawcą?
Należy podziękować za poświęcony czas i wyrazić swoją pozytywną opinię na temat oferty pracy, o której była mowa. Jeśli jesteśmy zainteresowani ofertą pracy i mamy pozytywne zdanie na temat firmy, nie ma przeszkód, aby powiedzieć o tym. To tylko wzmocni nasz pozytywny wizerunek.
» Jakimi metodami pracodawcy poszukują kandydatów do pracy?
Następstwem dynamiki życia gospodarczego, rozwoju technologii oraz badania przez firmy efektywności działania jest częstsze wykorzystywanie takich metod rekrutacji, jak: referencje własnych pracowników, samoistne zgłoszenia kandydatów, ogłoszenia internetowe, targi pracy, współpraca ze szkołami czy agencjami doradztwa personalnego. W przypadku naboru na stanowiska bardzo specjalistyczne lub wyższego szczebla popularne są poszukiwania bezpośrednie przez tzw. head hunterów. Natomiast w mniejszym stopniu firmy emitują swoje oferty pracy w prasie. Traktują to jako jeden z kilku stosowanych sposobów rekrutacji.
» Jakie techniki poszukiwania pracy stosują kandydaci?
Wciąż najbardziej popularne jest przeglądanie ogłoszeń prasowych. Choć i tu można zauważyć zachodzące zmiany. Dzięki upowszechnieniu się Internetu, coraz więcej osób, szczególnie przedstawicieli młodego pokolenia, szuka pracy za jego pośrednictwem. Wciąż mało popularne wśród kandydatów jest wykorzystywanie sieci kontaktów, czyli tzw. networkingu
» Jakie dokumenty składamy do pracodawcy?
Podstawowy komplet dokumentów wymaganych przez pracodawcę w procesie rekrutacji na dane stanowisko pracy to tzw. aplikacja, czyli Curriculum Vitae (CV) i list motywacyjny.
W niektórych organizacjach możesz dodatkowo spotkać się z prośbą o wypełnienie w formie papierowej lub elektronicznej specjalnie opracowanego Kwestionariusza. Zazwyczaj zawiera on informacje uwzględnione w CV. Jednak układ treści odpowiadający potrzebom konkretnego pracodawcy, ułatwia pracownikowi komórki zasobów ludzkich (HR) znalezienie określonych danych oraz porównanie i selekcję kandydatów.
O ile pracodawca nie prosi nas o to w ogłoszeniu, do aplikacji samodzielnie nie załączamy żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających kwalifikacje czy staż pracy. Do ich dostarczenia zostaniemy zobowiązani na późniejszym etapie po pozytywnym przejściu wstępnej selekcji i w momencie wyboru do zatrudnienia.
» Ile czasu mamy, aby zaprezentować się pracodawcy?
Na etapie wstępnej selekcji pracownik komórki zasobów ludzkich (HR) zapoznaje się
z naszą aplikacją, w tym w pierwszej kolejności z CV. Poświęca mu maksymalnie 30 sekund.
W tym czasie szybko skanuje dokument wzrokiem, poszukując najistotniejszych informacji oraz ogólnie ocenia prezentację treści. Wychwytuje elementy pozytywne, jak również dyskwalifikujące ofertę. To szybkie tempo pierwszej selekcji jest związane z faktem, iż na ogół musi on przejrzeć dokumenty złożone przez kilkuset kandydatów.
Z listem motywacyjnym, jeśli w ogóle, pracownik HR zapoznaje się w drugiej kolejności.
W podobnie krótkim czasie stara się znaleźć informacje uzupełniające nasz wizerunek. Traktuje to jako szansę na poszerzenie lub uzasadnienie treści zamieszczonych w CV. Częściej listy motywacyjne są czytane w procesach naboru prowadzonych przez agencje reklamowe, PR oraz na inne stanowiska wymagające kreatywności. Wynika to z przekonania, iż na podstawie sposobu formułowania myśli oraz prezentacji zawartości listu można poznać osobowość kandydata.
» Aplikacja a nasza wizytówka
CV i list motywacyjny stanowią spójną całość, komplet dokumentów. Wzajemnie się uzupełniają, tworząc nasz ogólny wizerunek. Konieczne jest zatem wykorzystanie do ich przygotowania takiego samego papieru, drukarki, koloru, stylu i rozmiaru czcionki.
» Dlaczego Menu wchodzi pod reklamę?
Mechanizm strony dostosowany jest jest do nowych przeglądarek. Rekomendowane jest zainstalowanie nowszej wersji przeglądarki np.: FireFox.
» Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat do pracy?
Przede wszystkim wiedzę zawodową i umiejętność obsługi komputera. Równie ważne jednak jak te umiejętności, są cechy charakteru. Wśród nich pracodawcy najbardziej cenią zarganizowanie, umiejetność pracy w zespole, pracę na zasadach zdrowej konkurencji oraz komunikatywność, ponieważ najważniejszym kapitałem firmy są ludzie a konkretne umiejętności i tak zdobywa się podczas pracy na danym stanowisku. Dlatego podczas rekrutacji coraz rzadziej zwraca się uwagę na to, czy kandydaci do pracy mają doświadczenie, znają rynek i języki obce.