Pilnie poszukiwani

Jestem PRACOWNIKIEM

Szukam pracy

Strona główna » Praca za granicą » Wskazówki dla wyjeżdżających

Jak przygotować się do wyjazdu?

Jeżeli znalazłe(a)ś już pracodawcę za granicą i masz niezbędne pozwolenia, lub otrzymasz je zaraz po przyjeździe, przeczytaj jak przygotować się do wyjazdu żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Skorzystaj z pomocy Internetu
Przed wyjazdem postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o warunkach życia i pracy za granicą. Postaraj się możliwie najwięcej informacji zdobyć jeszcze przed wyjazdem - Internet umożliwia prawie wszystko. Po przyjeździe możesz nie mieć możliwości natychmiastowego uzyskania wszystkich informacji. Warto też poszukać dokładniejszych danych, przejrzeć fora internetowe - często są źródłem ciekawych informacji z pierwszej ręki.
Pomyśl, co czeka Cię po przyjeździe i jakich informacji będziesz w związku z tym potrzebować. Jeśli na miejscu musisz dopełnić jakichś formalności: złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, zarejestrować się itd. - sprawdź, gdzie dokładnie masz się w tym celu udać, jakie procedury Cię czekają i ile kosztują.
Spisz nazwy i adresy wszystkich urzędów, które będziesz musiał(a) odwiedzić po przyjeździe. Weź pod uwagę codzienne sytuacje. Jeśli będziesz korzystać z komunikacji publicznej, sprawdź jak działa i ile kosztuje.

 

Skompletuj wszystkie potrzebne dokumenty
Przed wyjazdem warto skompletować jak najwięcej dokumentów. Przydać się mogą wszelkie dokumenty np: akt urodzenia, małżeństwa, wszystkie dokumenty tożsamości, polisy. Być może przyda się także historia Twojego konta bankowego.
Na pewno będą Ci potrzebne dokumenty związane z Twoim wykształceniem i doświadczeniem - dyplomy, świadectwa, certyfikaty. Warto je także przetłumaczyć. Jeśli posiadasz referencje od poprzedniego pracodawcy, też weź je ze sobą, jeżeli jest to możliwe to w języku urzędowym państwa do którego się udajesz. Oczywiście nie warto robić tłumaczenia wszystkiego, bo wydasz na to fortunę, ale jeśli przewidujesz, że niektóre dokumenty mogą okazać się niezbędne - zrób tłumaczenie.
Przed wyjazdem za granicę powinieneś/powinnaś jednak koniecznie odwiedzić dwa miejsca: fotografa i punkt kserograficzny. Zdjęcia paszportowe i kserokopie dokumentów mogą się przydać - i to w dużej ilości, a za granicą koszty i jednego, i drugiego mogą być wyższe niż w Polsce.

 

Konto bankowe
Jadąc na dłużej nie opłaca się korzystać z polskiego konta i płacić prowizji za przelewy i podejmowanie pieniędzy z bankomatów. Rachunek w zagranicznym banku przyda się także do przelewów Twojego wynagrodzenia.

 

Ułatw pracę lekarzowi
Każdy obywatel UE odprowadzający składki na ubezpieczenie zdrowotne, ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Jeśli więc posiadasz zatrudnienie za granicą, nie musisz się martwić o formalności. Ale zmiana lekarza może być stresująca.
Jeśli cierpisz na chorobę wymagającą specjalistycznego leczenia, Twój nowy zagraniczny lekarz będzie chciał wiedzieć, jak przebiegało ono dotychczas w Polsce. Weź ze sobą historię choroby, nazwy leków, jakie przyjmowałe(a)ś lub nadal przyjmujesz, prześwietlenia itd.

 

Mieszkanie
O ile to możliwe, postaraj się załatwić mieszkanie jeszcze przed wyjazdem. Najpewniejszy sposób to skorzystać z polecenia zaufanej osoby. Jeśli jednak nie znasz nikogo na miejscu i zamierzasz szukać dopiero po przyjeździe, zastanów się, jak się do tego zabrać.
Koniecznie zorientuj się, jakie obowiązują ceny i jak wysoka jest kaucja. Spróbuj znaleźć w Internecie strony, które umożliwiają zamieszczenie ogłoszenia. Dowiedz się, ile kosztują usługi biur pośrednictwa.