Pilnie poszukiwani

Jestem PRACOWNIKIEM

Szukam pracy

Strona główna » Praca za granicą » Wybierz Kraj

Praca w Irlandii

Pobyt i pozwolenie na pracę

Obywatele UE mają prawo bez jakichkolwiek formalności przebywać w Irlandii przez 3 miesiące, pod warunkiem, że są w stanie się utrzymać. Nie jest to takie proste, gdyż Irlandia należy do jednych z najdroższych krajów wspólnoty: koszty utrzymania w tym kraju są najwyższe spośród innych krajów UE.
Jeśli pobyt trwa dłużej niż 3 miesiące należy zarejestrować się w biurze imigracyjnym lub na policji
w celu otrzymania zezwolenia na pobyt. Aby pozwolenie otrzymać niezbędne jest okazanie paszportu oraz dokumentu zaświadczającego posiadanie źródła dochodów (np .okazanie umowy o pracę), 3 fotografie oraz świadectwo pracy. W momencie zatrudniania się u pracodawcy nie trzeba pokazywać zezwolenia na pobyt. Jeśli przyjeżdżając do Irlandii chcemy od razu podjąć pracę to musimy zarejestrować się w urzędzie imigracyjnym. W ten sposób po okazaniu paszportu otrzymamy numer podatkowy tzw. PPS. Numer ten należy okazać np. w urzędzie skarbowym lub w momencie zakładania konta w banku.
Obywatele nowych Państw Członkowskich, w tym Polska od maja 2004 roku, mają takie same prawo do podjęcia pracy w Irlandii, jak obywatele starych Państw Unii Europejskiej. Po przepracowaniu 2 lat możemy dopiero skorzystać ze świadczeń socjalnych. Szczegółowe informacje na stronie polskiej ambasady: http://www.dublin.polishembassy.ie/

 

Niezbędne adresy:

Ambasada RP w Dublinie
5 Ailesbury Road
Ballsbridge
Dublin 4, Ireland
tel. (003531) 2830855, (003531) 2837562,
fax. (003531) 2698309;
e-mail: polembas@iol.ie
http://www.dublin.polishembassy.ie/

 

Praca w Irlandii w liczbach:

MINIMALNA PŁACA: 1293 €
DŁUGOŚĆ URLOPU PŁATNEGO: 4 tygodnie
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ TYGODNIA PRACY (2004): 40.7
POZIOM BEZROBOCIA (2006): 4.4%


Poszukiwane zawody:

Irlandia to kraj, który potrzebuje ludzi dobrze wykształconych: informatyków (zwłaszcza programistów i administratorów sieci), architektów, inżynierów budowlanych, bankowców, księgowych, lekarzy, pielęgniarek, stomatologów, radiologów, dietetyków oraz farmaceutów. Oprócz tego pracownicy fizyczni mają szansę na znalezienie pracy na wyspie w następujących zawodach: pracownicy domów pomocy społecznej, ślusarze, piekarze, pracownicy budowlani, mechanicy samochodowi, ogrodnicy i pracownicy rolni.