praca tymczasowa

Jestem PRACOWNIKIEM

Szukam pracy


Zarejestruj cv
Edytuj swoje cv

Jestem PRACODAWCĄ

zaloguj się

Login

Hasło

Zapomniałem hasła

Zarejestruj firmę!
Kontakt z konsultantem
Strona główna » Przewodnik » Negocjacje

Negocjowanie warunków pracy i płacy

W ostatnim etapie procesu rekrutacji uzgadniane się najbardziej optymalne warunki płacy i pracy. Prowadzenie rozmowy z pracodawcą na temat wynagrodzenia to nic innego jak różnego typu negocjacje. Ważne jest to aby wynegocjowane warunki płacy i pracy były satysfakcjonujące dla kandydata i dla pracodawcy. Ponieważ może zdarzyć się tak, że kandydat wynegocjuje płacę zbyt wysoką i tym samym nie spełni oczekiwań firmy, wówczas będzie kandydatem do zwolnienia. Jeśli wynegocjuje zbyt niską kwotę, jego motywacja może stać pod znakiem zapytania, nie będzie zadowolony i od pierwszego dnia w pracy będzie rozglądał się za nowym, lepiej płatnym zajęciem.

Niezależnie od tego czy przedmiotem negocjacji są warunki płacy czy pracy należy negocjować w taki sposób aby obie strony były zadowolone i żadna ze stron nie odniosła wrażenia przegranej. Taką strategie negocjacyjną określa się jako strategia win-win.


Strategia osiągania wspólnych korzyści (win to win)


1. Nigdy nie należy akceptować pierwszej oferty – Jeżeli przyjmiemy pierwszą ofertę, rozmówca dojdzie do wniosku, że mógł ubić jeszcze dobry interes, a następnie stwierdzi że coś tu jest nie tak. Pracodawca jest niepewny pracownika i pracownik jest niezadowolony, że nie próbował negocjować swojej pensji.

2. Należy żądać więcej niż spodziewamy się uzyskać - Prośmy o więcej, niż spodziewamy się uzyskać. Jest wiele powodów uzasadniających takie postępowanie, ale najważniejszy to ten, że żądając więcej, niż spodziewamy się uzyskać, stwarzamy pozytywny klimat podczas negocjacji, a równocześnie dajemy drugiej stronie poczucie wygranej w negocjacjach. Warto podać sumę nieznacznie (np. o 15%) wyższą od tej, na której na prawdę nam zależy. Pamiętajmy aby nie przesadzić z naszym apetytem na wynagrodzenie ponieważ podana przez nas zbyt wysoka kwota może zdyskwalifikować nas z dalszego procesu rekrutacji. Pracodawca zazwyczaj wie ile chce zapłacić kandydatowi i zna swój zakres negocjacji, jeżeli zarzucimy kotwicę zbyt wysoko i jesteśmy gotowi pracować za mniejsze wynagrodzenie, pracodawca może pomyśleć, że oferowane przez niego wynagrodzenie jest mało motywujące dla nas.

3. ustalenie odpowiednich przedziałów – oczekiwane warunki płacowe warto formułować jako tzw. widełki. Należy przy tym pamiętać, aby ich dolna granica nie była minimum socjalnym przyszłego pracownika. Widełki dają pracodawcy możliwość negocjacji.


W negocjacjach tego typu partner rozmowy nie jest ani przeciwnikiem ani przyjacielem. Tak prowadzone uzgodnienia dotyczące płacy wpłyną pozytywnie na wizerunek przyszłego pracownika w oczach przyszłego pracodawcy. Kandydat powinien podczas rozmowy być uprzejmy, opanowany, rzeczowy i pewny siebie. Należy bowiem pamiętać, że często od osoby, która przyjmuje do pracy będzie zależała możliwość awansu
i rozwoju w firmie.


Niestety sytuacja negocjowania wynagrodzeń jest o tyle specyficzna, iż obie strony nie są równoważne. Zależny od pracodawcy pracownik ma słabszą pozycję wyjściową, relacja między nimi jest więc asymetryczna. Pracownik może jednak zmniejszyć tę dysproporcję i wynegocjować przyzwoite wynagrodzenie, jeśli we właściwy sposób zareaguje i zachowa się w trakcie rozmowy. Aby jednak tak się stało, bezwzględnie powinien odpowiednio przygotować się do negocjacji. Dobre przygotowanie to połowa sukcesu!

 

Jak przygotować się do negocjacji?

 • musimy przeanalizować: nasze wykształcenie, doświadczenie, szkolenia, znajomość języków itd. Przygotować się aby przekonać pracodawcę, że nasza osoba może przynieść określone korzyści dla firmy,
 • musimy dowiedzieć się (od znajomych, rodziny, z prasy, z Internetu) o wysokości wynagrodzeń na podobnych stanowiskach w danej branży, o podobnym wykształceniu, doświadczeniu i umiejętnościach itp.,
 • przygotowując sie nie myśleć tylko o sobie a zastanowić się nad pracodawcą - jego alternatywami, zastanowić sie nad pytaniami (najlepiej nie wprost) poprzez, które moglibyśmy ustalić jego inne altenatywy,
 • zapoznać się z informacjami na temat potencjalnego pracodawcy (jaka jest pozycja na rynku firmy, wielkość zatrudnienia, poziom obrotów),
 •  ustalić własne oczekiwania płacowe (koszty utrzymania, dojazdu itp.),
 •  szczegółowo zaplanujmy jak będziemy zadawać pytania i jak odpowiadać na pytania,
 •  przed rozmową negocjacyjną najważniejsze jest przygotowanie psychiczne: wyczucie sytuacji, poczucie słuszności swoich racji i pewności, że zasługuje się na takie wynagrodzenie jakie po analizie swojej osoby i doświadczenia zaproponował kandydat.

Podczas negocjacji:

 • podczas rozmowy należy wywnioskować, czy wysokość, którą oferuje pracodawca jest ustalona z góry, czy jest jeszcze miejsce na negocjacje,
 • rozpoczynać z pozytywnym nastawieniem,
 •  nie zaczynać rozmowy na temat wysokości pensji jako pierwszy,
 • nie podawać konkretnej kwoty wynagrodzenia lecz przedział, daje to możliwość negocjacji,
 • stwarzać atmosferę szczerości i zaufania potrzebną do uzyskania satysfakcjonującego rozstrzygnięcia. Unikać słów lub wyrażeń, które mogłyby zdenerwować rozmówcę. Można użyć słów np. „rozsądne rozwiązanie”, „wspaniałomyślna propozycja”,
 •  jeśli pracodawca nie ma możliwości sprostania naszym wymaganiom w stosunku do pensji, można zapytać o rekompensatę w postaci innych korzyści.

O co pytać?


Podczas negocjowania warunków zatrudnienia, warto zapytać o inne świadczenia pozapłacowe, które mogą mieć decydujący wpływ na wysokość całkowitego wynagrodzenia.


Różnego rodzaju dodatki do pensji mogą stanowić ponad 30% a nawet więcej. Zarówno duże, jak i mniejsze firmy coraz częściej stosują tego typu świadczenia:

 • ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie na życie,• motywacyjny system wynagrodzeń, premie,
 • obiady w stołówce pracowniczej,
 • kursów języków obcych, szkolenia,
 • samochód służbowy, koszty transportu, telefon.
Czasem nawet warto zrezygnować z ubiegania się o pensję o 200 złotych wyższą, a w pełni korzystać z dodatkowych opcji. Jeśli pracodawca nie ma możliwości dodania "bonusu", można chociaż wynegocjować urlop w większym wymiarze niż przewiduje Kodeks pracy.


Pamiętajmy!

Dobrze wynegocjowana pensja jest powodem do satysfakcji. Jednak z pierwszych naszych rozmów nie musimy być do końca zadowoleni. A doświadczenie, które zdobędziemy przyniesie korzyści w przyszłości.

 

Opracowała: Magdalena Pilecka