praca tymczasowa

Jestem PRACOWNIKIEM

Szukam pracy


Zarejestruj cv
Edytuj swoje cv

Jestem PRACODAWCĄ

zaloguj się

Login

Hasło

Zapomniałem hasła

Zarejestruj firmę!
Kontakt z konsultantem
Strona główna » Przewodnik » Curriculum Vitae

Jak NIE pisać CV?

Pisanie CV nie należy do czynności szczególnie prostych, a od niego zależy bardzo wiele, mianowicie to, czy zostaniemy zakwalifikowani do dalszych etapów rekrutacji. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i energii na sporządzenie takiego CV, które w jak najkorzystniejszym świetle zaprezentuje wszystko to, czym chcielibyśmy się pochwalić przed pracodawcą.

Przy sporządzaniu CV nie możemy pozwolić sobie na swobodną twórczość. Niestety, upiększanie pewnych faktów z naszego życia nie jest pozytywnie odbierane przez przyszłego pracodawcę, zwłaszcza, że małe przekłamania prędzej czy później i tak wyjdą na jaw.

 

Według ostatniego sondażu portalu CareerBuilder.com, tylko 8 proc. osób ubiegających się o jakieś stanowisko przyznało się do naciągania lub dodawania faktów, ale aż 49 proc. pracodawców wspominało o przyłapaniu kogoś na kłamstwie.


Co dzieje się ze sfałszowanymi aplikacjami?


No cóż, najczęściej trafiają do kosza. Tylko nieliczni zastanawiają się nad kandydatem poważnie, a rzadko który pracodawca przechodzi nad ubarwieniami do porządku dziennego.

Badanie dotyczące przekłamańµ zamieszczanych w CV przeprowadzano między 22 maja a 13 czerwca bieżącego roku. Objęło ono ponad 3100 pracodawców i 8700 poszukujących pracy z USA.

 

Jakie są najczęstsze zafałszowania?

 

  • wzbogacanie zakresu obowiązków w poprzednich miejscach zatrudnienia (38 proc.),
  • umiejętności (18 proc.),
  • okresów zatrudnienia (12 proc.),
  • stopni naukowych (10 proc.),
  • wymienianie w CV firmy, w której w ogóle nie pracowano (7 proc.),
  • rozmijanie się z prawdą w kwestii nazwy zajmowanego stanowiska.

Jak zaprezentować się z najlepszej strony i nie mijać sie z prawdą?

 

Oczywiste jest, że samo CV nie wystarczy do przekazania pełnej informacji na temat własnej osoby. Są w nim tylko pewne odnośniki, suche fakty. Aby przekazać głębsze informacje o umiejętnościach i ambicjach, należy poświęcić trochę czasu na skonstruowanie dobrego listu motywacyjnego, w którym możemy pozwolić sobie na większą swobodę twórczą.

 

Czego nie pisać w CV?

Oprócz tego, co należy pisać w CV, powinniśmy również wiedzieć czego pisać nie warto. Paradoksalnie, czasami dzieje się tak, że kandydat do pracy chcąc pokazać się z jak najlepszej strony, wymienia w swoim CV rzeczy, których zamieszczać dla własnego dobra nie powinien. Nie powinno się np.:

  • chwalić niezbyt dobrymi wynikami w nauce czy niską liczbą punktów uzyskanych w teście zaliczeniowym,
  • wykorzystywać przyjaciół jako żywe źródła referencji,
  • informować o tym, czego sie nie potrafi i nie zna. Nieznajomość prawa to żadne wytłumaczenie, dlatego szukając pracy za granicą, lepiej mieć świadomość, co jest tam karalne,
  • w Kanadzie HR-owcowi nie wolno np. pytać o stan cywilny, orientację seksualną, wiek i rasę kandydata, dlatego lepiej pominąć te dane w CV.

Źródło: www.money.pl