praca tymczasowa

Jestem PRACOWNIKIEM

Szukam pracy


Zarejestruj cv
Edytuj swoje cv

Jestem PRACODAWCĄ

zaloguj się

Login

Hasło

Zapomniałem hasła

Zarejestruj firmę!
Kontakt z konsultantem
Strona główna » Treningi » Handlowiec

Dobry handlowiec - czyli jaki?

 

Jak to jest, że dwóch pracowników, którzy mają podobne wykształcenie, doświadczenie oraz przeszli przez te same szkolenia osiągają różne wyniki w pracy?
Przyczyna może tkwić w tym, że jeden z nich nie posiada wewnętrznych predyspozycji, a są to uzdolnienia potrzebne do efektywnego wykonywania danego zawodu.
Pomija się je zazwyczaj z kilku powodów, najczęściej jednak z błędnego utożsamiania zainteresowań pracownika, jego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego z faktycznymi uzdolnieniami.
 
Jakie są cechy dobrego handlowca?

I tak aby z powodzeniem wykonywać zawód sprzedawcy, oprócz wszystkim znanej cechy, jaką powinien charakteryzować się handlowiec, czyli ambicji utożsamianej z ego, powinien posiadać również zdolność odczytywania potrzeb klienta, tj. empatię.
  • Ambicja handlowca powoduje, że postrzega on udaną transakcję jako osobiste zwycięstwo i jednocześnie motywację do dalszej pracy. Co więcej, motywacja jest nie tylko finansowa, ale także osobista, bo podbudowująca jego ego i przynosząca uczucie satysfakcji.
  • Empatia oznacza pewien stan świadomości umożliwiający odgadnięcie potrzeb klienta i zaoferowanie mu takiego produktu czy usługi, które go zaspokoją. Nie należy jej jednak mylić ze współczuciem dla klienta. Empatia handlowca pozwala mu przyjąć odpowiednią taktykę sprzedaży i tylko w takim zakresie jest dla niego korzystna. Wtedy nie paraliżuje ona jego działań, ale pozwala na efektywna pracę.
O ile ego jest więc potrzebą, o tyle empatia jest narzędziem dokonywania sprzedaży i najlepiej jest, jeśli obie te cechy są zrównoważone, ponieważ można wtedy maksymalnie je wykorzystać.
 
A co z doświadczeniem?

Tak naprawdę nieważne jest, czy kandydat na stanowisko ma doświadczenie i czy jest ono poparte sukcesami zawodowymi. Jeśli posiada on odpowiednie predyspozycje, które wcale nie są tożsame z jego zainteresowaniami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po odpowiednim przygotowaniu, stanie się on znakomitym sprzedawcą, a praca będzie mu przynosić poczucie satysfakcji. Będzie osiągał wysokie wyniki w pracy przy niewielkim wysiłku a szkolenia przyniosą oczekiwane rezultaty, ponieważ nie będą uczyć niczego nowego, ale będą rozwijać zdolności ukształtowane w okresie dzieciństwa i dojrzewania.

Nad czym powinien zastanowić się przyszły handlowiec?

Pytanie, jakie powinien postawić sobie przyszły sprzedawca jest więc następujące: czy moje predyspozycje i umiejętności pozwolą na sprawne i korzystne dla wszystkich stron wykonywanie zawodu? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to z powodzeniem może on zacząć zgłaszać się do firm poszukujących handlowców.

Handlowiec z wyboru a nie z przypadku to osoba pożądana przez każdą firmę. Gwarantuje on satysfakcję wszystkich stron biorących udział w sprzedaży - własną, klienta, któremu nie narzuca się siłą rozwiązań, ale próbuje sie dopasować do jego oczekiwań, oraz pracodawcy, który odnosi wymierne rezultaty z udanych transakcji.

Nie warto więc ignorować własnych uzdolnień. Warto natomiast wysłuchać samego siebie i wybrać takie stanowisko pracy, które pozwoli nam wykorzystać to, czym już zostaliśmy obdarzeni przez los. Taka właśnie postawa pozwala na efektywną pracę oraz uniknięcie potencjalnych rozczarowań.