praca tymczasowa

Jestem PRACOWNIKIEM

Szukam pracy


Zarejestruj cv
Edytuj swoje cv

Jestem PRACODAWCĄ

zaloguj się

Login

Hasło

Zapomniałem hasła

Zarejestruj firmę!
Kontakt z konsultantem

Dwa dodatkowe dni urlopu w 2014 roku!

Konstytucja daje pracownikom prawo do ustawowych dni wolnych od pracy - niedziel oraz świąt państwowych i kościelnych, wskazanych w ustawie o dniach wolnych od pracy. W Kodeksie pracy przewidziano pięciodniowy tydzień pracy, wobec czego pracownikowi przysługuje dodatkowo jeden dzień wolny od pracy w tygodniu. Przepisy nie wskazują, który to dzień, ustala to pracodawca. Jest on zobowiązany, by uwzględnić ten dzień w harmonogramie czasu pracy.

Osobie, dla której sobota jest dniem pracującym, dodatkowy dzień wolny się nie należy, po prostu w tym dniu nie przychodzi do pracy. Natomiast jeżeli w ramach tygodnia pracy, pracownik ma wolne np. w piątek i tego dnia wypada święto, na pracodawcy spoczywa obowiązek oddania mu dnia wolnego w inny dzień do końca okresu rozliczeniowego. Taka konieczność wynika z obowiązku zapewnienia pracownikowi odpowiedniej liczby wolnych dni w każdym miesiącu.

Powrót przepisu

Przypomnijmy, że obowiązek oddawania pracownikom wolnego za święto przypadające w dzień wolny uchylono po wprowadzeniu w 2011 r. święta Trzech Króli. Nowe przepisy nie spodobały się "Solidarności", związek złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. NSZZ "Solidarność" argumentowała, że nowe przepisy są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i zakazem dyskryminacji oraz prawem do dnia wolnego od pracy w święta ustawowe. "Solidarność" wskazywała, że powodują one nierówne traktowanie pracowników, nawet w jednej firmie. Jeśli zgodnie z ustalonym przez pracodawcę rozkładem pracy, pracownicy powinni pracować w świąteczny dzień, to będą mieć dzień wolny i ich tydzień pracy będzie czterodniowy. Jeśli zgodnie z rozkładem i tak mieli mieć dzień wolny - będą w tygodniu pracowali pięć dni. Według "Solidarności" oznaczało to w praktyce konieczność odpracowania święta w innym dniu.

Trybunał Konstytucyjny przyznał rację "Solidarności" i przywrócił obowiązek oddawania wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

Kiedy dzień wolny nie przysługuje?

Występuje kilka przypadków, kiedy pracodawca nie ma obowiązku udzielenia wolnego dnia, np. kiedy święto przypada w niedzielę - jeśli jest dla pracownika dniem wolnym oraz gdy święto przypada w dzień pracujący. Dzień wolny nie przysługuje również osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim. W tych dwóch przypadkach zasiłek macierzyński jak i zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, bez względu na to, które to dni.

Kolejne 8 godzin mniej

Kolejną dobrą wiadomością związaną z czasem pracy jest fakt, że w 2014 r. będziemy pracować o 8 godzin krócej niż w 2013 r. Wymiar czasu pracy wyniesie równo 2000 godzin, na co złoży się 250 dni pracy po 8 godzin. Najwięcej (po 23 dni) będziemy pracować w lipcu i październiku, a najmniej w listopadzie (18). W tym ostatnim miesiącu będzie też najwięcej dni wolnych w całym roku (12). Najbardziej zapracowany będzie 3 kwartał (65 dni pracy-27 wolnych), a najmniej 3 kwartał (61-30).

Źródło: Wirtualna Polska